Na co zwracać uwagę przy wyborze kawy dla siebie?

Będąc kawoszem doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne jest wybranie odpowiedniej kawy. Prawdą jest, że duże znaczenie ma odpowiednie dobranie proporcji między nią, cukrem i mlekiem (jeśli takowe stosujemy), jednak to sama kawa ma tutaj zdecydowanie największą wagę. Jak zatem ją wybrać i czym kierować się przy wyborze, by się nie sparzyć i wybrać napój taki, który będziemy pić z chęcią i uśmiechem na ustach?

Rodzaj kawy, czyli rzecz absolutnie kluczowa w wyborze

Rzeczą absolutnie podstawową, którą powinniśmy określić jeszcze przed udaniem się do sklepu jest rodzaj kawy. Choć tych w kawiarniach potrafi być mnóstwo (od late po cappuchino), te z półek sklepowych są zaledwie trzy. Każdy z nich posiada swoje mocne i słabe strony. Mowa tu o:

  • kawie rozpuszczalnej, która uważana jest przez wszystkich znawców za “tę gorszego sortu”, bo powstaje z najgorszych jakościowo ziaren, a dodatkowo posiada znacznie mniej dobrych właściwości; docenią ją za to osoby ze słabym sercem (z uwagi na mniejszą zawartość kofeiny);
  • kawie mielonej – to samo, co kawa ziarnista, z tym, że w zmielonej formie – zachowuje wszystkie właściwości, jej koszt jest przystępny, a sama w sobie pasuje do większości ekspresu, ale i do zwykłego zalewania;
  • kawie ziarnistej – to tak właściwie ziarna, które musimy samodzielnie zmielić, by napić się kawy. Najlepsza opcja z możliwych, ale i najdroższa.

Inne aspekty związane z wyborem kawy

W wyborze kawy ogromne znaczenie ma również jej marka. Inaczej będzie smakowała kawa segafredo ze strony bee.pl, a inaczej – napój od innej marki. Stawiajmy na producentów, którzy na naszym rynku cieszą się odpowiednio dużym zaufaniem i nigdy nie idźmy na kompromis. Warto samemu budować sobie zaufanie do danej marki poprzez jej testowanie, w ten sposób wiedząc, czy na danym produkcie możemy polegać.

Ważnym elementem opisującym kawę jest też jej intensywność, najczęściej wyrażana przez zamalowane na opakowaniu ziarenka. Tę musimy już dobrać do własnych preferencji, uważając przy tym, by nie kupić zbyt mocnej – może to w znaczący sposób rzutować na nasz odbiór całego napoju.

Podsumowanie

Pod nazwą “kawa” kryje się mnóstwo produktów od wielu różnych producentów – tym bardziej wybór tej odpowiedniej nie jest łatwy. Jeżeli wciąż się wahamy i nie mamy pewności co do aspektów wspomnianych przez nas wyżej w artykule, warto, abyśmy kupili kilka-kilkanaście rodzajów kaw w najmniejszych ich opakowaniach (są w sprzedaży – spokojna głowa!). Pozwoli nam to spróbować każdej i samodzielnie podjąć logiczną i pewną decyzję.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com