Jak wybrać kawę, która spełni nasze oczekiwania?

Ludzie na całym świecie od niepamiętnych czasów lubują się w kawie. Wielu spośród nich nie wyobraża sobie bez niej poranka, utożsamiając ją z kopem energetycznym i – najzwyczajniej w świecie – przebudzeniem. Jak jednak ją wybrać, by cieszyć się pełnią jej smaku, aromatu oraz by spełniała swoje główne założenia, tak różne dla każdego jej smakosza? O tym opowiemy w naszym artykule.

Wybór rodzaju kawy podstawą przy jej zakupie

Na polskich i zagranicznych półkach sklepowych kawę możemy spotkać w trzech różnych rodzajach. Za ten najlepszy uważana jest kawa ziarnista, która występuje w postaci ziaren (a zatem w tej pierwotnej, w żaden sposób nieprzetworzonej), które musimy zmielić celem napicia się jej. Łatwo poznać, jakiej jakości są to ziarna, więc tutaj producenci nawet nie chcą nas oszukać. Odpowiednikiem tejże kawy jest kawa mielona, która jest – jak sama nazwa sugeruje – jej zmieloną wersją (a zatem taką przetworzoną jednokrotnie), gotową do zalania czy użycia w ekspresie. Na rynku jest też kawa rozpuszczalna – ta jednak przez wielu uważana jest za najgorszą. Występuje w formie nawet trochę niezbliżonej do prawdziwych ziaren, powstając z najgorszego ich sortu i będąc wielokrotnie przetwarzaną.

Na jakie inne rzeczy warto zwrócić uwagę?

Tuż po tym, jak wybraliśmy rodzaj kawy dla siebie, warto spojrzeć również na inne jej aspekty. Wyróżnić tutaj możemy:

  • markę – marka bardzo często odzwierciedla jakość kawy; zupełnie inaczej smakuje i pachnie kawa segafredo (https://www.bee.pl/segafredo-intermezzo-kawa-ziarnista-1-kg_p1155010.html), a inaczej kawa nieznanego pochodzenia. W dobieraniu kawy nie kierujmy się jednak wyłącznie nazwą – ta bywa myląca. Zwróćmy też uwagę na samego producenta, który często jest kreatorem kilku uznanych marek;
  • intensywność – jest ona aspektem mocno indywidualnym i jako taki powinna być traktowana – zanim kupimy produkt o dużej gramaturze, poznajmy siebie i nasz gust właśnie co do intensywności; pozwoli nam to uniknąć późniejszych rozczarowań, gdyby te miały się pojawić;
  • cenę – choć ta nie powinna być naszym priorytetem, z pewnością jest bardzo ważnym czynnikiem – zwłaszcza, jeśli kawę pijemy praktycznie codziennie.

Podsumowanie

Zakup kawy nie należy do najłatwiejszych. Wszystko ze względu na ogromny wybór, jaki oddali nam do dyspozycji jej producenci – nie dość bowiem, że mamy kilka jej rodzajów to jeszcze wiele różnych marek, a także najróżniejsze poziomy intensywności. Pamiętajmy, żeby zawsze wybierać kawę pod siebie (a nie, dajmy na to, pod opinie innych), w razie potrzeby kupując wiele jej rodzajów o małej gramaturze, by wyrobić sobie zdanie na temat każdego z nich.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com